Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CPX37xx-0010
With the CPX Panel PC series, the proven multi-touch technology of Beckhoff Panel PCs is available in particularly robust versions, complying with the requirements for use in hazardous areas classifie…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
With the CPX Panel PC series, the proven multi-touch technology of Beckhoff Panel PCs is available in particularly robust versions, complying with the requirements for use in hazardous areas classified zone 2/22. The high level of functionality and
Specification
| Device Type | Multi-touch Panel PC |
|---|---|
| Housing | aluminum housing with glass front for mounting arm installation for application in hazardous areas of zone 2/22 |
| Mounting Arm Adapter | 4 M6 threaded holes in distance of 100 x 100 mm in the connection block |
| Slots For Hard Disk/Flash | 1 slot for CFast |
| Cooling | passive |
| Protection Rating | IP65 |
| Operating Temperature | 0…45°C |
| Display Size/Resolution | 15″ 1024 x 768, 19″ 1280 x 1024 or 21.5″ 1920 x 1080 |
| Touch Screen | multi-finger touch screen |
| Processor | Intel Atom® E3815, 1.46 GHz, 1 core (TC2, TC3: 40) |
| Motherboard | 3½-inch motherboard for Intel Atom® E38xx |
| Memory | 2 GB DDR3L RAM |
| Graphic | integrated in the processor |
| Ethernet | 2 x 100/1000BASE-T on-board, one of these is led out |
| Hard Disks/Flash | 40 GB CFast card |
| Interfaces | 1 x Ethernet 100/1000BASE-T push-pull, 2-port USB-A socket USB 2.0 with IP65 cover |
| Power Supply | 24 V DC |
| Operating System | Microsoft Windows Embedded Compact 7, English, supports dual-finger touch screen operation |
| Approvals/Markings | CE, UL, ATEX, IECEx, cFMus |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex nA IIC T5 Gc II 3 D Ex tc IIIC T100 °C Dc IECEx: Ex nA IIC T5 Gc Ex tc IIIC T100 °C Dc cFMus: Class I, II, III, Division 2, Groups A, B, C, D, F and G Class I, Zone 2, AEx ec IIC T5 Gc Zone 22, AEx tc IIIB T100°C Dc |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CPX37xx-0010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.