Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CPX27xx-0010
CPX27xx for application in hazardous areas, zone 2/22 With the CPX Panel PC series, the proven multi-touch technology of Beckhoff Panel PCs is available in particularly robust versions, complying with…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
CPX27xx for application in hazardous areas, zone 2/22 With the CPX Panel PC series, the proven multi-touch technology of Beckhoff Panel PCs is available in particularly robust versions, complying with the requirements for use in hazardous areas
Specification
| Device Type | Fanless multi-touch built-in Panel PC |
|---|---|
| Housing | aluminum housing with glass front for application in hazardous areas of zone 2/22 |
| Slots For Hard Disk/Flash | 1 slot for CFast |
| Installation | pull-out clamping levers for fast installation without loose parts solid clamping frame for even pressure distribution on the seal |
| Protection Rating | front side IP65, rear side IP20 |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Display Size/Resolution | 15″ 1024 x 768, 19″ 1280 x 1024 or 21.5″ 1920 x 1080 |
| Touch Screen | multi-finger touch screen |
| Processor | Intel Atom® E3815, 1.46 GHz, 1 core (TC2, TC3: 40) |
| Motherboard | 3½-inch motherboard for Intel Atom® E38xx |
| Memory | 2 GB DDR3L RAM |
| Graphic | integrated in the processor |
| Ethernet | 2 x 100/1000BASE-T on-board |
| Hard Disks/Flash | 40 GB CFast card |
| Interfaces | 4 x USB 2.0, 1 x DVI |
| Power Supply | 24 V DC |
| Operating System | Microsoft Windows Embedded Compact 7, English, supports dual-finger touch screen operation |
| Approvals/Markings | CE, UL, ATEX, IECEx, cFMus |
| Ex Marking | ATEX: II 3G Ex ec IIC T4 Gc II 3D Ex tc IIIC T135 °C Dc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc Ex tc IIIC T135 °C Dc cFMus: Class I, II, III, Division 2, Groups A, B, C, D, F and G Class I, Zone 2, AEx ec IIC T4 Gc Zone 22, AEx tc IIIB T135°C Dc |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CPX27xx-0010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.