Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CP7902-1400-0010
The CP79xx Control Panels in a stainless steel finish are display units that meet the strict hygiene regulations for the food, packaging and medical industries as well as for cleanrooms. The stainless…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The CP79xx Control Panels in a stainless steel finish are display units that meet the strict hygiene regulations for the food, packaging and medical industries as well as for cleanrooms. The stainless steel Panels with IP65 protection feature virtually
Specification
| Device Type | Economy Control Panel |
|---|---|
| Housing | stainless steel housing 1.4301, matt ground with grain size 240, with silicone seal |
| Display Size/Resolution | 15″ 1024 x 768 |
| Touch Screen | flush mounted single-finger touch screen |
| Protection Rating | IP65 |
| Connection Technology | DVI-E and USB-E 2.0 enables to connect the Control Panel at a distance of up to 50 m to the PC. The DVI-E input is compatible to the standard DVI output of a PC. USB-E 2.0 transmits USB 2.0 with 480 Mbit/s. |
| Interfaces | DVI and USB-E 2.0, connectors IP65 |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Installation | 8 threaded boles M6 x 20 mm in the range of the mounting arm adapter |
| Power Supply | 24 V DC |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CP7902-1400-0010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.