Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CP6700-0001-0070
The CP6700 and CP6706 built-in Panel PCs are designed for installation in the front of a control cabinet or control housing and, with their highly integrated 3½-inch motherboard, they represent a powe…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The CP6700 and CP6706 built-in Panel PCs are designed for installation in the front of a control cabinet or control housing and, with their highly integrated 3½-inch motherboard, they represent a powerful platform for use in machine construction and
Specification
| Device Type | Economy built-in Panel PC |
|---|---|
| Housing | aluminum front with sheet-steel rear cover |
| Slots For Hard Disk/Flash | 1 slot for CFast |
| Installation | pull-out clamping levers for fast installation without loose parts |
| Protection Rating | front side IP54, rear side IP20 |
| Operating Temperature | 0…50°C |
| Display Size/Resolution | 10.1″ 1024 x 600 |
| Touch Screen | single-finger touch screen |
| Processor | Intel Atom® x6214RE, 1.4 GHz, 2 cores (TC3: 40) |
| Motherboard | 3½-inch motherboard for Intel Atom® x6 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM |
| Graphic | integrated in the processor |
| Ethernet | 2 x 100/1000/2500BASE-T on-board |
| Hard Disks/Flash | 40 GB CFast card |
| Interfaces | 2 x USB 3.1 Gen. 2, 2 x USB 2.0, 1 x DVI |
| Power Supply | 24 V DC |
| Operating System | – |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CP6700-0001-0070” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.