Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CP6600-0001-0020
The CP6600 and CP6606 built-in Panel PCs are designed for installation in the front of a control cabinet or control housing and can be used for a variety of applications in machine construction and pl…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The CP6600 and CP6606 built-in Panel PCs are designed for installation in the front of a control cabinet or control housing and can be used for a variety of applications in machine construction and plant engineering – for example, as a stand-alone
Specification
| Device Type | Built-in Panel PC |
|---|---|
| Housing | aluminum front with sheet-steel rear cover |
| Slots For Hard Disk/Flash | 1 slot for microSD |
| Installation | pull-out clamping levers for fast installation without loose parts |
| Protection Rating | front side IP54, rear side IP20 |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Display Size/Resolution | 10.1″ 1024 x 600 |
| Touch Screen | single-finger touch screen |
| Processor | Arm® Cortex®-A8, 1 GHz (TC2, TC3: 30) |
| Motherboard | 3½-inch motherboard |
| Memory | 1 GB DDR3 RAM |
| Graphic | integrated in the processor |
| Ethernet | 1 x 10/100BASE-T on-board |
| Ether C A T | 1 x on-board |
| Hard Disks/Flash | 512 MB microSD card |
| Interfaces | 2 x USB 2.0, 1 x RS232 |
| Power Supply | 24 V DC |
| Operating System | Windows Embedded Compact 7, English |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CP6600-0001-0020” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.