Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CP59xx-0030
For optimized operating concepts: The Next multi-touch panel generation The Next multi-touch panel series is advanced and cost-optimized, and further expands the diversity of Beckhoff’s broad portfoli…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For optimized operating concepts: The Next multi-touch panel generation The Next multi-touch panel series is advanced and cost-optimized, and further expands the diversity of Beckhoff’s broad portfolio. As usual, this generation of control panels offers
Specification
| Device Type | Multi-touch built-in Control Panel with CP-Link 5 interface |
|---|---|
| Housing | aluminum housing for mounting arm installation |
| Touch Screen | multi-finger touch screen |
| Protection Rating | IP65 |
| Connection Technology | CP-Link 5 enables to connect the Control Panel at a distance of up to 100 m to the PC via a Cat.6A cable with either an integrated or separate 24 V DV power supply depending on the transmitter module. |
| Mounting Arm Adapter | 4 M6 threaded holes in distance of 100 x 100 mm in the connection block |
| Interfaces | RJ45 for CP-Link 5, 2 x USB 2.0 |
| Operating Temperature | 0…50°C |
| Power Supply | 24 V DC |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CP59xx-0030” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.