Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff C9900-M76x
The C9900-M761, C9900-M763 and C9900-M765 mounting arm adapters allow mounting arm installation from the bottom or top of a 48 mm mounting arm system. The adapter can be rotated and tilted as usual. T…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The C9900-M761, C9900-M763 and C9900-M765 mounting arm adapters allow mounting arm installation from the bottom or top of a 48 mm mounting arm system. The adapter can be rotated and tilted as usual. The advantage of integrated solutions is that the
Specification
| Type | Mounting arm adapter with clamping lever for 48 mm tube |
|---|---|
| Material | aluminum/ABS |
| Installation | M6 threaded holes in distance of 100 x 100 mm and 70 x 130 mm |
| Mounting Arm Connection | from top or bottom |
| Max. Angle Of Rotation | ±170° |
| Max. Tilt Angle | ±12° |
| Payload | 25.0 kg |
| Torque (M6 Screw) | 6 Nm |
| Torque (Threaded Pin) | 3 Nm |
| Torque (Cap Nut) | 20 Nm |
| Immersion Depth 48 Mm Tube | 34 mm |
| Tolerance 48 Mm Tube | -0.1…+0.8 mm |
| Dimensions (W X H X D) | 206.2 mm x 255 mm x 126 mm |
| Weight | 3.0 kg |
| Protection Rating | IP40 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff C9900-M76x” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.