Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff C9900-K978…K982
Push-pull V4, Power, plug, straight, male, IP65/67, 4-pin – open
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Push-pull V4, Power, plug, straight, male, IP65/67, 4-pin – open
Specification
| Shielding | no |
|---|---|
| Installation Size | open end |
| Connector Type | plug |
| Contact Type | male |
| Number Of Positions (Face) | 4-pin |
| Rated Current | 12 A at 55°C |
| Rated Voltage | 48 V |
| Operating Voltage | ≤ 300 V |
| Cross Section | 4 x 1.5 mm² (AWG16) |
| Use | drag-chain suitable |
| Material Jacket | PUR (polyurethane) |
| Outer Cable Diameter | 7.5 mm ± 0.2 mm (0.2952″ ± 0.0078″) |
| Min. Bending Radius, Moved | 10 x outer cable diameter |
| Min. Bending Radius, Fixed Installation | 5 x outer cable diameter |
| Max. Number Of Cycles | 2 million |
| Jacket Color | black |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff C9900-K978…K982” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.