Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff C9900-K921
ix Industrial®, type A, plug, straight, male, IP20, 10-pin – 2x RJ45, socket, straight, female, IP20, 2x
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
ix Industrial®, type A, plug, straight, male, IP20, 10-pin – 2x RJ45, socket, straight, female, IP20, 2x
Specification
| Shielding | yes |
|---|---|
| Installation Size | RJ45 |
| Connector Type | plug |
| Contact Type | female+ female |
| Number Of Positions (Face) | 8-pin |
| Coding | Type A |
| Rated Current | 1.5 A |
| Rated Voltage | 125 V |
| Mating Cycles | ≥ 750 |
| Cross Section | 4 x 2 x AWG26/7 |
| Use | fixed installation |
| Material Jacket | TPU (thermoplastic polyurethane) |
| Outer Cable Diameter | 6.5 mm ± 0.2 mm (0.2559″ ± 0.0079″) |
| Jacket Color | green |
| A1 | 28.6 mm |
| A2 | 17.5 mm |
| B1 | 42.5 mm |
| B2 | 54.0 mm |
| B3 | 47.0 mm |
| B4 | Ø 4.0 mm |
| B5 | 17.4 mm |
| B6 | 5.0 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff C9900-K921” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.