Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff C9900-K652…K666,-K761
M12, X-coded, straight, plug, male, IP67, 8-pin – RJ45, plug, straight, male, IP20
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M12, X-coded, straight, plug, male, IP67, 8-pin – RJ45, plug, straight, male, IP20
Specification
| Shielding | yes |
|---|---|
| Installation Size | RJ45 |
| Connector Type | plug |
| Contact Type | male |
| Number Of Positions (Face) | 8-pin |
| Coding | X-coded |
| Rated Current | 1.75 A |
| Rated Voltage | 50 V AC/60 V DC |
| Recommended Torque, Nut | 0.6 Nm |
| Mating Cycles | ≥ 750 |
| Cross Section | 4 x 2 x AWG23/7 |
| Use | fixed installation |
| Material Jacket | PVC (polyvinyl chloride) |
| Outer Cable Diameter | 8.7 mm ± 0.2 mm (0.3425″ ± 0.0079″) |
| Min. Bending Radius, Moved | 8 x outer cable diameter |
| Min. Bending Radius, Fixed Installation | 4 x outer cable diameter |
| Jacket Color | black |
| C E | yes |
| U L | yes, UL E-file number: E130266 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff C9900-K652…K666,-K761” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.