Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff C9900-K618…K620, -K668
M23, socket, straight, female, 19-pin – open
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M23, socket, straight, female, 19-pin – open
Specification
| Installation Size | open end |
|---|---|
| Connector Type | socket |
| Contact Type | female |
| Number Of Positions (Face) | 19-pin |
| Rated Current | 7 A with max. connection cross-section |
| Rated Voltage | 63 V AC/DC |
| Mating Cycles | 500 |
| Wire Termination | crimp connection |
| Max. Wire Cross Section | AWG26…AWG18 (0,14 mm²…1,00 mm²) |
| Cross Section | 16 x 0.34 mm² (AWG22) + 3 x 1.00 mm² (AWG18) |
| Use | drag-chain suitable |
| Material Jacket | PUR (polyurethane) |
| Outer Cable Diameter | 9.5 mm ± 0.3 mm (0.3740″ ± 0.0118″) |
| Min. Bending Radius, Moved | 10 x outer cable diameter |
| Min. Bending Radius, Fixed Installation | 4 x outer cable diameter |
| Jacket Color | black |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff C9900-K618…K620, -K668” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.