Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff C6040-0090
The addition of the even more powerful C6040-0090 to the ultra-compact C60xx Industrial PC series from Beckhoff is opening up a whole new world of possibilities for users. This leap in performance is…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The addition of the even more powerful C6040-0090 to the ultra-compact C60xx Industrial PC series from Beckhoff is opening up a whole new world of possibilities for users. This leap in performance is achieved through the consistent use of the latest
Specification
| Device Type | Ultra-compact control cabinet PC |
|---|---|
| Housing | aluminum zinc die-cast housing |
| Installation | mounting sheet at the rear wall |
| Slots For Hard Disk/Flash | 2 slots for M.2 SSD or high-performance M.2 SSD, NVM Express™ |
| Free Space For Air Circulation | 5 cm (2″) around the PC required |
| Protection Rating | IP20 |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Dimensions (W X H X D) | 132 x 202 x 76 mm (5.2” x 7.95” x 3.0”), without mounting plate |
| Processor | Intel® Celeron® G6900E 3.0 GHz base frequency, 2 cores (TC3: 50) |
| Motherboard | compact motherboard for 12th/13th generation Intel® Celeron®, Intel® Pentium®, Core™ i3/i5/i7/i9 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM |
| Graphic | integrated in the processor |
| Ethernet | 5 x 100/1000/2500BASE-T and 1 x 100/1000BASE-T on-board |
| R A I D | on-board RAID 1 controller for SATA and NVMe™/PCIe® |
| Hard Disks/Flash | 40 GB M.2 SSD |
| Interfaces | 6 x USB 3.2 Gen. 2, 2 x DisplayPort |
| Power Supply | 24 V DC |
| Operating System | – |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff C6040-0090” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.