Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff C5240-0010
The C5xxx Industrial PCs series is designed for 19-inch slide-in installation. They are equipped with maximum performance class components and are ideally suited for machine construction and plant eng…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The C5xxx Industrial PCs series is designed for 19-inch slide-in installation. They are equipped with maximum performance class components and are ideally suited for machine construction and plant engineering applications, for example with the TwinCAT
Specification
| Device Type | 19-inch slide-in Industrial PC |
|---|---|
| Housing | stainless steel based housing, 4 high units, with lockable front flap |
| 5¼ Inch Slots | 3 |
| Front Flap | lockable, includes 2 x USB 2.0, reset key and ATX key, 5¼-inch slots |
| Protection Rating | front side IP50, rear side IP20 |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Weight Of Basic Configuration | 17 kg (37.5 lbs) |
| Dimensions (W X H X D) | 482 x 177 x 511 mm (19″ x 7″ x 20.1″), depth behind front 469 mm (18.5″) |
| Processor | Intel® Celeron® G3900 2.8 GHz, 2 cores (TC2, TC3: 50) |
| Motherboard | ATX motherboard for 6th/7th generation Intel® Celeron®, Pentium®, Core™ i3/i5/i7 |
| Pcie®/Pci™ Slots | 2 x PCIe® x1, 2 x PCIe® x4, 1 x PCIe® x16, 2 x PCI™ for full-length plug-in cards |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM |
| Graphic | integrated in the processor |
| Ethernet | 2 x 100/1000BASE-T on-board |
| R A I D | on-board SATA RAID 1 controller |
| Hard Disks/Flash | hard disk, 3½-inch, 1 TB |
| Disk Drive | – |
| Interfaces | 4 x USB 3.0, 2 x DVI, 1 x DisplayPort, 1 x RS232, PS/2 keyboard and mouse |
| Power Supply | 100…240 V AC |
| Operating System | – |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff C5240-0010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.