Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff BX3100
The BX3100 Bus Terminal Controller has a PROFIBUS slave interface with automatic baud rate detection up to 12 Mbaud and an address selection switch for address assignment. Up to 244 byte of input and…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The BX3100 Bus Terminal Controller has a PROFIBUS slave interface with automatic baud rate detection up to 12 Mbaud and an address selection switch for address assignment. Up to 244 byte of input and 244 byte of output can be exchanged with the
Specification
| Programming | TwinCAT (via programming interface or fieldbus) |
|---|---|
| Program Memory | 256 kbytes |
| Data Memory | 256 kbytes |
| Remanent Data | 2 kbytes |
| Persistent Data | 1 kbyte |
| Runtime System | 1 PLC task |
| Plc Cycle Time | approx. 1 ms for 1,000 instructions (without I/O cycle, K-bus) |
| Programming Languages | IEC 61131-3 (IL, LD, FBD, SFC, ST) |
| Online Change | yes |
| Up/Down Load Code | yes/yes |
| Number Of Bus Terminals | 64 (255 with K-bus extension) |
| Max. Number Of Bytes Fieldbus | 244 byte input and 244 byte output |
| Max. Number Of Bytes Process Image | 2048 byte input and 2048 byte output |
| Digital Peripheral Signals | 2,040 inputs/outputs |
| Analog Peripheral Signals | 512 inputs/outputs |
| Data Transfer Rates | automatic detection up to 12 Mbaud |
| Bus Interface | 1 x D-sub socket, 9-pin |
| Interfaces | COM1: 1 x RS232, COM2: 1 x RS232 or RS485 |
| S S B | CANopen-based subsidiary bus system for the connection of further peripheral devices |
| Diagnostics Led | 2 x power supply, 2 x K-bus |
| Display | FSTN display with 2 x 16 characters for diagnosis or own texts, illuminated |
| Switch | joystick switch for parameterisation and diagnosis |
| Clock | battery-powered real-time clock for time and date |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input Current | 140 mA + (total K-bus current)/4, 500 mA max. |
| Starting Current | 2.5 x continuous current |
| Current Supply K Bus | 1450 mA |
| Power Contacts | max. 24 V DC/max. 10 A |
| Electrical Isolation | 500 V (power contact/supply voltage) |
| Weight | approx. 250 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 81 mm x 100 mm x 90 mm (BX8000: 61 mm x 100 mm x 90 mm) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff BX3100” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.