Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff BK7500
The BK7500 Bus Coupler connects the SERCOS bus system with the electronic terminal blocks, which can be extended in modular fashion. One unit consists of one Bus Coupler, any number from 1 to 64 termi…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The BK7500 Bus Coupler connects the SERCOS bus system with the electronic terminal blocks, which can be extended in modular fashion. One unit consists of one Bus Coupler, any number from 1 to 64 terminals and one end terminal. The Bus Coupler recognizes
Specification
| Number Of Bus Terminals | 64 |
|---|---|
| Max. Number Of Bytes Fieldbus | 32 byte input/32 byte output for the cyclic interface (depending on the master) |
| Digital Peripheral Signals | 256 inputs/outputs |
| Analog Peripheral Signals | 128 inputs/outputs |
| Configuration | via KS2000 |
| Data Transfer Rates | 2/4 Mbaud, adjustable by means of configuration switch |
| Bus Interface | FSMA standard, IEC 872-2 |
| Data Transfer Medium | 1,000 µm plastic fiber optic |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input Current | 70 mA + (total K-bus current)/4, 500 mA max. |
| Starting Current | 2.5 x continuous current |
| Recommended Fuse | ≤ 10 A |
| Current Supply K Bus | 1750 mA |
| Power Contacts | max. 24 V DC/max. 10 A |
| Electrical Isolation | 500 V (power contact/supply voltage/fieldbus) |
| Distance Between Stations | 40 m plastic fiber optic |
| Weight | approx. 170 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 51 mm x 100 mm x 69 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff BK7500” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.