Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff BK5120
The BK5120 Economy plus Bus Coupler connects the CAN bus system to the electronic terminal blocks, which can be extended in modular fashion. One unit consists of one Bus Coupler, any number of up to 6…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The BK5120 Economy plus Bus Coupler connects the CAN bus system to the electronic terminal blocks, which can be extended in modular fashion. One unit consists of one Bus Coupler, any number of up to 64Â terminals and one end terminal. With the K-bus
Specification
| Number Of Bus Terminals | 64 (255 with K-bus extension) |
|---|---|
| Max. Number Of Bytes Fieldbus | 16 Tx/Rx PDOs |
| Digital Peripheral Signals | 960 inputs/outputs |
| Analog Peripheral Signals | 60 inputs/outputs |
| Configuration | via KS2000 or the controller |
| Number Of Pdos (Canopen) | 16 Tx/16 Rx |
| Additional Canopen Features | life, node guarding, emergency object, variable mapping, store/restore |
| Data Transfer Rates | up to 1 Mbaud |
| Bus Interface | 1 x open style connector, 5-pin, included |
| Data Transfer Medium | screened, twisted copper cable, 2 x signal, 1 x ground (recommended) |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input Current | 70 mA + (total K-bus current)/4, 500Â mA max. |
| Starting Current | approx. 2.5 x continuous current |
| Recommended Fuse | ≤ 10 A |
| Current Supply K Bus | 1750 mA |
| Power Contacts | max. 24 V DC/max. 10 A |
| Electrical Isolation | 500 V (power contact/supply voltage Bus Coupler) |
| Operating Modes | synchron, cyclic, event driven, polling |
| Weight | approx. 150 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx, DNV |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 51 mm x 100 mm x 69 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff BK5120” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.