Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff BK3100
The BK3100 Bus Coupler connects the PROFIBUS system to the electronic terminal blocks, which can be extended in modular fashion. One unit consists of the Bus Coupler, any number of up to 64 terminals…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The BK3100 Bus Coupler connects the PROFIBUS system to the electronic terminal blocks, which can be extended in modular fashion. One unit consists of the Bus Coupler, any number of up to 64 terminals and one end terminal. The Bus Coupler recognizes the
Specification
| Number Of Bus Terminals | 64 |
|---|---|
| Max. Number Of Bytes Fieldbus | 64Â byte input and 64Â byte output (DP and FMS mode), 128Â byte input and 128Â byte output (only DP mode) |
| Digital Peripheral Signals | 512 inputs/outputs |
| Analog Peripheral Signals | 64 inputs/outputs (only DP mode) |
| Configuration | via KS2000 or the controller |
| Data Transfer Rates | automatic detection up to 12 Mbaud |
| Bus Interface | 1 x D-sub 9-pin socket with shielding |
| Data Transfer Medium | shielded copper cable, 2 x 0.25 mm² |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input Current | 70 mA + (total K-bus current)/4, 500Â mA max. |
| Starting Current | 2.5 x continuous current |
| Recommended Fuse | ≤ 10 A |
| Current Supply K Bus | 1750 mA |
| Power Contacts | max. 24 V DC/max. 10 A |
| Electrical Isolation | 500 V (power contact/supply voltage/fieldbus) |
| Weight | approx. 170 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx, DNV |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 51 mm x 100 mm x 69 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff BK3100” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.