Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff BK2000
The BK2000 Bus Coupler connects the Lightbus system to the electronic terminal blocks, which can be expanded in modular fashion. One unit consists of one Bus Coupler, any number of up to 64 terminals…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The BK2000 Bus Coupler connects the Lightbus system to the electronic terminal blocks, which can be expanded in modular fashion. One unit consists of one Bus Coupler, any number of up to 64 terminals and one end terminal. The Bus Coupler recognizes the
Specification
| Number Of Bus Terminals | 64 |
|---|---|
| Max. Number Of Bytes Fieldbus | 512 byte input and 512 byte output |
| Digital Peripheral Signals | 512 inputs/outputs |
| Analog Peripheral Signals | 128 inputs/outputs |
| Configuration | via KS2000 or the controller |
| Data Transfer Rates | 2.5 Mbaud |
| Bus Interface | 2 x standard fiber-optic connector Z1000 (plastic fiber), Z1010 (HCS fiber) |
| Data Transfer Medium | fiber-optic conductor: APF (plastic) fiber (1,000 µm) or HCS fiber (200 µm) |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input Current | 70 mA + (total K-bus current)/4, 500Â mA max. |
| Starting Current | approx. 2.5 x continuous current |
| Recommended Fuse | ≤ 10 A |
| Current Supply K Bus | 1750 mA |
| Power Contacts | max. 24 V DC/max. 10 A |
| Electrical Isolation | 500 V (power contact/supply voltage) |
| Distance Between Stations | 45Â m for APF fiber, 300Â m HCS fiber |
| Data Transfer Time | 0.26 ms in the case of 10 modules for 32 bit inputs and outputs each (without K-bus run-time) |
| Weight | approx. 150 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 51 mm x 100 mm x 69 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff BK2000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.