Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff BK1150
The BK1150 EtherCAT Coupler is the link between the EtherCAT protocol at fieldbus level and the Bus Terminals. The coupler converts the passing telegrams from Ethernet 100BASE-TX to the internal, fiel…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The BK1150 EtherCAT Coupler is the link between the EtherCAT protocol at fieldbus level and the Bus Terminals. The coupler converts the passing telegrams from Ethernet 100BASE-TX to the internal, fieldbus-independent terminal bus. A station consists of a
Specification
| Number Of Bus Terminals | 64 (255 with K-bus extension) |
|---|---|
| Max. Number Of Bytes Fieldbus | 1024 byte input and 1024 byte output |
| Configuration | via KS2000 or EtherCAT (ADS) |
| Data Transfer Rates | 100 Mbit/s |
| Bus Interface | 2 x RJ45 |
| Data Transfer Medium | Industrial Ethernet cable (min. Cat.5), shielded |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input Current | 70 mA + (total K-bus current)/4, 500Â mA max. |
| Starting Current | approx. 2.5 x continuous current |
| Recommended Fuse | ≤ 10 A |
| Current Supply K Bus | 1750 mA |
| Power Contacts | max. 24 V DC/max. 10 A |
| Electrical Isolation | 500 V (power contact/supply voltage/Ethernet) |
| Distance Between Stations | 100 m (100BASE-TX) |
| Data Transfer Time | typ. 0.01 ms in the case of 10 modules for 32 bit inputs and outputs each (without K-bus run-time) |
| Dimensions (W X H X D) | 44 mm x 100 mm x 68 mm |
| Weight | approx. 110 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff BK1150” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.