Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff BC7300
The Bus Terminal Controller BC7300 is a Bus Coupler with integrated PLC functionality and has a fieldbus interface for Modbus. The BC7300 is an intelligent slave and can be used as a non-central intel…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The Bus Terminal Controller BC7300 is a Bus Coupler with integrated PLC functionality and has a fieldbus interface for Modbus. The BC7300 is an intelligent slave and can be used as a non-central intelligence in the Modbus system. One unit consists of the
Specification
| Programming | TwinCAT (via programming interface or fieldbus) |
|---|---|
| Program Memory | 32/96 kbytes |
| Data Memory | 32/64 kbytes |
| Remanent Data | 512 bytes |
| Runtime System | 1 PLC task |
| Plc Cycle Time | approx. 3 ms for 1,000 instructions (without I/O cycle, K-bus) |
| Programming Languages | IEC 61131-3 (IL, LD, FBD, SFC, ST) |
| Online Change | – |
| Number Of Bus Terminals | 64 |
| Max. Number Of Bytes Fieldbus | 512 byte input and 512 byte output |
| Digital Peripheral Signals | 256 inputs/outputs |
| Analog Peripheral Signals | 128 inputs/outputs |
| Protocol | RTU/ASCII (default: RTU) |
| Data Transfer Rates | 150, 300, 600, 1200, 2400, 4800, 9600, 19,200, 38,400 baud (default: 9600 baud) |
| Bus Interface | D-sub 9-pin, RS485 |
| Configuration | by rotary switch or KS2000 |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input Current | 70 mA + (total K-bus current)/4, 500Â mA max. |
| Starting Current | 2.5 x continuous current |
| Recommended Fuse | ≤ 10 A |
| Current Supply K Bus | 1750 mA |
| Power Contacts | max. 24 V DC/max. 10 A |
| Electrical Isolation | 500 V (power contact/supply voltage/fieldbus) |
| Weight | approx. 170 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx, DNV |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 51 mm x 100 mm x 69 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff BC7300” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.