Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff BC5150
The Bus Terminal Controllers are Bus Couplers with integrated PLC functionality. The Compact BC5150 Bus Terminal Controller for CANopen extends the Beckhoff small controller series by a cost-optimized…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The Bus Terminal Controllers are Bus Couplers with integrated PLC functionality. The Compact BC5150 Bus Terminal Controller for CANopen extends the Beckhoff small controller series by a cost-optimized version in a compact housing. The CANopen controller
Specification
| Programming | TwinCAT (via programming interface or fieldbus) |
|---|---|
| Program Memory | 48 kbytes |
| Data Memory | 32 kbytes |
| Remanent Data | 2 kbytes |
| Runtime System | 1 PLC task |
| Plc Cycle Time | approx. 3 ms for 1,000 instructions (without I/O cycle, K-bus) |
| Programming Languages | IEC 61131-3 (IL, LD, FBD, SFC, ST) |
| Online Change | yes |
| Number Of Bus Terminals | 64 (255 with K-bus extension) |
| Max. Number Of Bytes Fieldbus | 16 Tx/Rx PDOs |
| Max. Number Of Bytes Process Image | 512 byte input and 512 byte output |
| Digital Peripheral Signals | 2,040 inputs/outputs |
| Analog Peripheral Signals | 1024 inputs/outputs |
| Data Transfer Rates | automatic detection up to 1 Mbaud |
| Bus Interface | open style connector, 5-pin |
| Interfaces | programming and configuration interface |
| Configuration | via KS2000 or fieldbus |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input Current | 60 mA + (total K-bus current)/4 |
| Current Supply K Bus | 1750 mA |
| Power Contacts | max. 10 A |
| Electrical Isolation | 500 V (power contact/supply voltage) |
| Weight | approx. 100 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 44 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff BC5150” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.