Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AX8600
The DC supply module is used for DC link expansion (DC voltage) of an upstream AX8000 system. If, for example, the width of the control cabinet is not sufficient for mounting all AX8000 modules, a new…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The DC supply module is used for DC link expansion (DC voltage) of an upstream AX8000 system. If, for example, the width of the control cabinet is not sufficient for mounting all AX8000 modules, a new series can be started with the AX8600 DC supply
Specification
| Function | DC link extension |
|---|---|
| Dc Link Voltage | 24…680 V DC |
| Dc Link Output Current | 50Â AÂ DC |
| System Bus | EtherCAT |
| Drive Profile | DS402 |
| Ambient Temperature (Operation) | 0…40°C |
| Approvals/Markings | CE, cULus |
| Protection Rating | IP20 |
| Width | 60 mm |
| Height Without Connectors | 230 mm |
| Depth Without Connectors | 192 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AX8600” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.