Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AX8525-0220-0000
The AX8525 and AX8540 combined power supply and axis modules unite the function of an AX86xx power supply module with an AX81xx axis module in a single device. As a result, the AX-Bridge is not loaded…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The AX8525 and AX8540 combined power supply and axis modules unite the function of an AX86xx power supply module with an AX81xx axis module in a single device. As a result, the AX-Bridge is not loaded by the axis current of the first axis and up to
Specification
| Function | combined power supply and axis module with TwinSAFE Logic and multi-feedback interface |
|---|---|
| Channels | 1 |
| Rated Supply Voltage | 3 x 200…480 V AC |
| Dc Link Voltage | max. 848 V DC |
| Dc Link Output Current | 80Â AÂ DC |
| Rated Output Current (Channel) | 25Â A |
| Peak Output Current (Channel) | 50Â A |
| Feedback | OCT, EnDat® 3, BiSS® C, EnDat® 2.2/22, DIFF RS422, TTL, SinCos 1 VPP |
| System Bus | EtherCAT |
| Drive Profile | CiA402 according to IEC 61800-7-201 (CoE) |
| Realization Sto | by local TwinSAFE Logic, via FSoE or hard-wired via safe inputs |
| Safe Stop Functions | Safe Torque Off (STO), Safe Operating Stop (SOS), Safe Stop 1 (SS1), Safe Stop 2 (SS2) |
| Safe Acceleration Functions | Safe Maximum Acceleration (SMA), Safe Acceleration Range (SAR) |
| Safe Braking Functions | Safe Brake Control (SBC), Safe Brake Test (SBT) |
| Safe Direction Functions | Safe Direction positive (SDIp), Safe Direction negative (SDIn) |
| Safe Speed Functions | Safely Limited Speed (SLS), Safe Speed Range (SSR), Safe Speed Monitor (SSM), Safe Maximum Speed (SMS) |
| Safe Position Functions | Safely Limited Position (SLP), Safe CAM (SCA), Safely Limited Increment (SLI) |
| Safety Standard | EN ISO 13849-1:2015 (Cat 4, PL e), EN 61508:2010 (SILÂ 3) and EN 62061:2005 + A1:2013/A2:2015 (SIL CL3) |
| Ambient Temperature (Operation) | 0…40°C, up to 55°C with power reduction (see documentation) |
| Approvals/Markings | CE, cULus |
| Protection Rating | IP20 |
| Width | 360Â mm |
| Height Without Connectors | 230 mm |
| Depth Without Connectors | 192 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AX8525-0220-0000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.