Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AX8206-0200-0000
An axis module contains the DC link and the inverter for supplying the motor. Depending on the required number of axes, the axis modules are attached to the power supply module to form the multi-axis…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
An axis module contains the DC link and the inverter for supplying the motor. Depending on the required number of axes, the axis modules are attached to the power supply module to form the multi-axis servo system. Axis modules with different ratings can
Specification
| Function | axis module with TwinSAFE Logic |
|---|---|
| Dc Link Voltage | max. 848 V DC |
| Rated Output Current (Channel) | 6Â A |
| Peak Output Current (Channel) | 20Â A |
| Feedback | OCT, EnDat® 3 |
| System Bus | EtherCAT |
| Drive Profile | CiA402 according to IEC 61800-7-201 (CoE) |
| Realization Sto | by local TwinSAFE Logic, via FSoE or hard-wired via safe inputs |
| Safe Stop Functions | Safe Torque Off (STO), Safe Operating Stop (SOS), Safe Stop 1 (SS1), Safe Stop 2 (SS2) |
| Safe Acceleration Functions | Safe Maximum Acceleration (SMA), Safe Acceleration Range (SAR) |
| Safe Braking Functions | Safe Brake Control (SBC), Safe Brake Test (SBT) |
| Safe Direction Functions | Safe Direction positive (SDIp), Safe Direction negative (SDIn) |
| Safe Speed Functions | Safely Limited Speed (SLS), Safe Speed Range (SSR), Safe Speed Monitor (SSM), Safe Maximum Speed (SMS) |
| Safe Position Functions | Safely Limited Position (SLP), Safe CAM (SCA), Safely Limited Increment (SLI) |
| Safety Standard | EN ISO 13849-1:2015 (Cat 4, PL e), EN 61508:2010 (SILÂ 3) and EN 62061:2005 + A1:2013/A2:2015 (SIL CL3) |
| Ambient Temperature (Operation) | 0…40°C, up to 55°C with power reduction (see documentation) |
| Approvals/Markings | CE, cULus |
| Protection Rating | IP20 |
| Width | 60 mm |
| Height Without Connectors | 230 mm |
| Depth Without Connectors | 192 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AX8206-0200-0000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.