Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AX5160
The AX5000 single-channel servo drives offer optimal function, flexibility and cost-effectiveness. The components required for operation, such as power supply unit, EMC filter and DC link capacitors,…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The AX5000 single-channel servo drives offer optimal function, flexibility and cost-effectiveness. The components required for operation, such as power supply unit, EMC filter and DC link capacitors, are already integrated. The control loop, which has a
Specification
| Function | servo drive |
|---|---|
| Channels | 1 |
| Rated Supply Voltage | 3 x 400…480 V AC ±10% |
| Dc Link Voltage | max. 875 V DC |
| Rated Output Current (Channel) | 60Â A |
| Peak Output Current (Channel) | 120Â A |
| Feedback | SinCos 1 VPP, resolver, EnDat® 2.1, HIPERFACE®, BiSS® B |
| System Bus | EtherCAT |
| Drive Profile | SERCOSâ„¢ profile for servo drives according to IEC 61800-7-204 (SoE) |
| Ambient Temperature (Operation) | 0…50°C (see documentation) |
| Approvals/Markings | CE, cULus |
| Height Without Connectors | 345 mm |
| Depth Without Connectors | 259 mm |
| Width | 190 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AX5160” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.