Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ATH2002
The motor modules with the product designation ATH200x are elements for the construction of straight XTS track sections for demanding environmental conditions. Via lateral plug-in contacts for the tra…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The motor modules with the product designation ATH200x are elements for the construction of straight XTS track sections for demanding environmental conditions. Via lateral plug-in contacts for the transmission of power and communication, a connection
Specification
| Magnet Pitch | ≥ 60 mm |
|---|---|
| Geometries | rectangle, square, circle or straight |
| Diameter | 180° curved segment: 267 mm (clothoid), 45° curved segment: 637 mm (1) |
| Alignment | horizontally, vertically or at any angle from 1…179° |
| Peak Force | ATH9001-x550 (5-pin): 90Â N (specification refer to straight sections) |
| Continuous Force | ATH9001-x550 (5-pin): 30Â N (specification refers to straight sections) |
| Max. Speed | 4Â m/s |
| Max. Acceleration | 10Â g |
| Payload | up to 4Â kg, higher loads with reduced dynamics |
| Cycle Time | 250 µs |
| Absolute Accuracy | ±0.25 mm within a straight module |
| Repeatability | ±0.01 mm (standstill unidirectional) |
| Positioning Accuracy | ±0.15 mm @ 1.5 m/s within a straight module |
| System Size | >Â 100Â m, >Â 200Â movers |
| Protection Rating | IP69K (in assembled condition for a closed system) |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Motor Type | long stator linear motor segment |
| Design Form | straight |
| Motor Length | 250Â mm |
| Connection Method | cover with angled feed |
| Material | housing: stainless steel 1.4404 AISI 316L; sealing: VMQ silicone |
| Length Per Feed | max. 3 m (voltage supply, EtherCAT) |
| Cooling | convection |
| Ambient Temperature (Operation) | 0…40°C |
| Rated Power | 768Â W |
| Operating Voltage | 48Â VÂ DC |
| Rated Current | 16Â A |
| Peak Current | Â 48Â A |
| Control Voltage | 24Â VÂ DCÂ -15/+20% |
| Power Consumption Control Voltage | 30Â W per meter travel distance |
| Length | 250Â mm |
| Width | 34Â mm |
| Height | 96Â mm |
| Weight | 4.7 kg |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ATH2002” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.