Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AT8300-1100-0100
The NCT electronics form the basis for an application-specific adaptation of the NCT technology in third-party applications. In combination with a housing unit, an XTS mover and the AT2100 or AT2102 m…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The NCT electronics form the basis for an application-specific adaptation of the NCT technology in third-party applications. In combination with a housing unit, an XTS mover and the AT2100 or AT2102 motor modules, a regulated 24 V DC power supply and
Specification
| Rated Power | up to 35 W (depending on the mover position) |
|---|---|
| Peak Performance | up to 75 W (depending on the mover position) |
| Output Voltage | 24 V DC (regulated) |
| Power Transmission | continuously (also across module limits) |
| Communication Cycle | 250 µs |
| Communication Direction | bidirectional |
| Time Response | µs-precise DC synchronization |
| Communication Participants | no system limits (individual address assignment of the movers possible) |
| Communication Types | cyclic and acyclic |
| Data Transfer | continuously (also across module limits) |
| Number Of Digital Inputs | 2 (+2 analog inputs usable as digital input) |
| Connection Technology | Cage Clamp® |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| “0” Signal Voltage | -3…+5 V |
| “1” Signal Voltage | 11…30 V |
| Input Filter | configurable, standard: 3 ms, min.: 10 µs |
| Counter | 1 x up/down counter, 1 x up or down counter |
| Counter Depth | 32 bit |
| Counter Feature | set counter, switch outputs, reset counter |
| Latch Function | latch input, 24 V DC |
| Latch Resolution | 4 µs resolution, 32 bit time value |
| Number Of Digital Outputs | 4 (+3 PWM outputs usable as digital output) |
| Load Type | ohmic, inductive, lamp load |
| Switching Times | TON: typ. 20 µs, TOFF: 10 µs |
| Short Circuit Current | typ. 2 A |
| Breaking Energy | 150 mJ/channel |
| Number Of Analog Inputs | 2 |
| Technology | single-ended |
| Signal Voltage | 0…10 V |
| Internal Resistance | 500 kΩ |
| Input Filter Limit Frequency | 2 kHz |
| Resolution | 12 bit |
| Measurement Error/Uncertainty | ±0.3% (relative to full scale value) |
| Number Of Outputs | 3 x half bridge with 2 x current measurement or 1 x full and 1 x half bridge with 1 x current measurement each |
| Max. Output Current | 2 A |
| Max. Switching Frequency | 128 kHz |
| Duty Factor | 0…100% (TON > 20 ns, TOFF > 200 ns) |
| Protection Rating | IP20 |
| Connection Cross Section | solid wire: 0.08…1.5 mm², stranded wire*: 0.08…1.5 mm², with ferrule: 0.25…1 mm² |
| Connection Cross Section Awg | solid wire: AWG28-16, stranded wire*: AWG28-16, with ferrule: AWG28-18 |
| Stripping Length | 6…7 mm |
| Width | 62 mm |
| Length | 151.3 mm |
| Height | 28.5 mm |
| Weight | 651 g |
| Rated Air Gap | 1 mm |
| Special Features | integrated adjustment option for air gap |
| Mover Length | 70 mm |
| Rollers Material | plastic |
| Magnet Pitch | 72 mm |
| Main Body Material | aluminum |
| Continuous Force | AT9001-x550 (5-pin): 30 N (specification refers to straight sections) |
| Peak Force | AT9001-x550 (5-pin): 100 N (specification refer to straight sections) |
| Electronical Detection | standard |
| Possible Curve Segments | straight (AT9000, AT9100), 180° (clothoid, AT9050-0500-0170), 45° (AT9040-0750-0070, AT9040-1250-0070) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AT8300-1100-0100” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.