Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ASI8111-abcc-w1yz
The integrated ASI8111 stepper motor drive combines stepper motor, output stage and fieldbus connection in a space-saving design in the voltage range of up to 48 V DC. It is suitable for all motion re…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The integrated ASI8111 stepper motor drive combines stepper motor, output stage and fieldbus connection in a space-saving design in the voltage range of up to 48 V DC. It is suitable for all motion requirements in the power range up to 250 W. The
Specification
| Motor Type | stepper motor, 2-phase, step angle 1.8°, with integrated stepper motor drive |
|---|---|
| Motor Feedback | single-turn encoder, magnetic, resolution 16 bit |
| Nominal Voltage | 24…48 V DC |
| Rated Current | 1 A |
| Holding Torque | 0.29 Nm |
| Rotor Moment Of Inertia | 0.031 kgcm² |
| System Bus | EtherCAT |
| Drive Profile | MDP profile, DS402 profile |
| Connection Technology | M12, L-coded/M8, screw type, 3-pin, A-coded/M8, screw type, 4-pin, A-coded |
| Ambient Temperature (Operation) | 5…40°C |
| Approvals/Markings | CE |
| Protection Rating | IP43 |
| Design Form | flange-mounted according to IM B14, IM V18, IM V19 |
| Material | aluminum |
| Coating/Surface | acrylic powder-coated, dark gray, similar to RAL7016 |
| A | 22 mm |
| B | 5 mm |
| D | 24 mm |
| R | 42 mm |
| K (Without Brake) | 58 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ASI8111-abcc-w1yz” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.