Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AS2043
The AS2000 two-phase stepper motors with a stepper angle of 1.8° shrink the gap to the AM8000 high-performance servomotor. With their flange codes N2 (NEMA23) and N3 (NEMA34), the stepper motors compl…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The AS2000 two-phase stepper motors with a stepper angle of 1.8° shrink the gap to the AM8000 high-performance servomotor. With their flange codes N2 (NEMA23) and N3 (NEMA34), the stepper motors comply with international standards. Users can select from
Specification
| Nominal Voltage | 24…48 V DC |
|---|---|
| Holding Torque | 8.00 Nm |
| Rated Current | 6.50 A |
| Resolution | 1.8°/200 full steps |
| Connection Method | M12 high-power |
| Ambient Temperature (Operation) | -10…+40°C |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
| Protection Rating | IP54 |
| A | 73 mm |
| B | 14 mm |
| D | 30 mm |
| K | 150 mm |
| K (With Encoder) | 161 mm |
| X | 132.7 mm |
| L | 98.43 mm |
| R | 86 mm (NEMA34) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AS2043” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.