Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AS1060
The AS1000 stepper motors with flange codes from 42 to 86 mm (N1 = NEMA17, N2 = NEMA23, N3 = NEMA34) and torques from 0.4 to 5 Nm are ideally suited for use as auxiliary axes and positioning drives. T…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The AS1000 stepper motors with flange codes from 42 to 86 mm (N1 = NEMA17, N2 = NEMA23, N3 = NEMA34) and torques from 0.4 to 5 Nm are ideally suited for use as auxiliary axes and positioning drives. They are characterized by robustness and high holding
Specification
| Nominal Voltage | 24…48 V DC |
|---|---|
| Holding Torque | 5.00 Nm |
| Rated Current | 5.00 A |
| Resolution | 1.8°/200 full steps |
| Connection Method | M12 cable bundle |
| Ambient Temperature (Operation) | 0…40°C |
| Approvals/Markings | CE |
| Protection Rating | IP20 |
| A | 73 mm |
| B | 14 mm |
| D | 30 mm |
| K | 96.5 mm |
| L | 69.6 mm |
| M | 33 mm |
| O | 24 mm |
| R | 85.5 mm (NEMA34) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AS1060” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.