Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AMP8620-2005-0100
The AMP8620 module is directly connected to the mains supply, which minimizes the footprint and the cabling effort for the entire machine. It contains all required circuitry components, such as mains…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The AMP8620 module is directly connected to the mains supply, which minimizes the footprint and the cabling effort for the entire machine. It contains all required circuitry components, such as mains filters, rectifiers and charging circuits for the
Specification
| Function | power supply module |
|---|---|
| Brake Resistor | integrated |
| Channels | 5 |
| Ethercat P Inputs | 1 x M8 |
| Ethercat P Outputs | 2 x M8 |
| Rated Supply Voltage | 3 x 400…480 V AC |
| Dc Link Voltage | 430…848 V DC |
| Dc Link Output Current | ∑ max. 20 A DC |
| Continuous Braking Power | 50 W |
| System Bus | EtherCAT |
| Drive Profile | CiA402 according to IEC 61800-7-201 (CoE) |
| Ambient Temperature (Operation) | 0…40°C |
| Approvals/Markings | CE, cULus |
| Protection Rating | IP65 |
| Height Without Mating Connectors | 219Â mm |
| Depth | 142Â mm |
| Width | 331Â mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AMP8620-2005-0100” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.