Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AMP8042-Ex3z
The AMP8042 permanent magnet-excited three-phase synchronous motor with integrated servo drive can be equipped with either multi-turn or single-turn encoders. With One Cable Automation, the EtherCAT P…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The AMP8042 permanent magnet-excited three-phase synchronous motor with integrated servo drive can be equipped with either multi-turn or single-turn encoders. With One Cable Automation, the EtherCAT P single cable solution, it features a simple
Specification
| Motor Type | permanent magnet-excited three-phase synchronous motor with integrated servo drive |
|---|---|
| Dc Link Voltage | 0…848 V DC |
| Standstill Torque | 4.10Â Nm |
| Rated Torque | 3.70Â Nm |
| Peak Torque | 18.9 Nm |
| Rated Speed | 2500 min-1 |
| Rated Power | 0.97Â kW |
| Rotor Moment Of Inertia | 1.98 kgcm² |
| Motor Feedback | single-turn absolute encoder |
| System Bus | EtherCAT |
| Drive Profile | CiA402 according to IEC 61800-7-201 (CoE) |
| Connection Technology | ECP B23 plug |
| Realization Sto | by local TwinSAFE Logic or by FSoE |
| Safe Stop Functions | Safe Torque Off (STO), Safe Operating Stop (SOS), Safe Stop 1 (SS1), Safe Stop 2 (SS2) |
| Safe Acceleration Functions | Safe Maximum Acceleration (SMA), Safe Acceleration Range (SAR) |
| Safe Braking Functions | Safe Brake Control (SBC), Safe Brake Test (SBT) |
| Safe Direction Functions | Safe Direction positive (SDIp), Safe Direction negative (SDIn) |
| Safe Speed Functions | Safely Limited Speed (SLS), Safe Speed Range (SSR), Safe Speed Monitor (SSM), Safe Maximum Speed (SMS) |
| Safe Position Functions | Safely Limited Position (SLP), Safe CAM (SCA), Safely Limited Increment (SLI) |
| Safety Standard | EN ISO 13849-1:2015 (up to Cat 4, PL e), EN 61508:2010 (up to SILÂ 3) and EN 62061:2005 + A1:2013/A2:2015 (up to SIL CL3) |
| Ambient Temperature (Operation) | 5…40°C |
| Approvals/Markings | CE, cULus, TÜV Süd |
| Protection Rating | IP54, IP65 (shaft seal) |
| Design Form | flange-mounted according to IM B5, IM V1, IM V3 |
| Material | aluminum |
| Coating/Surface | acrylic powder-coated, dark gray, similar to RAL7016 |
| K (Without Brake) | 255.5Â mm |
| K (With Brake) | 303.0Â mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AMP8042-Ex3z” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.