Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AMI8123-abcc-wJyz
The integrated AMI8123 servo drive combines servomotor, output stage and fieldbus connection in a space-saving design in the voltage range
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The integrated AMI8123 servo drive combines servomotor, output stage and fieldbus connection in a space-saving design in the voltage range
Specification
| Motor Type | permanent magnet-excited three-phase synchronous motor with integrated servo drive |
|---|---|
| Nominal Voltage | 24…48 V DC |
| Standstill Torque | 1.00Â Nm |
| Rated Torque | 0.99Â Nm |
| Peak Torque | 2.38 Nm |
| Rated Speed | 3000 min-1 |
| Rated Power | 0.311Â kW |
| Rotor Moment Of Inertia | 0.373 kgcm² |
| System Bus | EtherCAT |
| Drive Profile | MDP profile, DS402 profile |
| Safe Stop Functions | Safe Torque Off (STO), Safe Stop 1 (SS1) |
| Safety Standard | EN 61508-1-3:2010 (up to SIL 3), IEC 62061:2021 (maximum SIL 3), EN ISO 13849-1:2015 (up to Cat 4, PL e) and EN 61800-5-2:2017 |
| Realization Sto | by local TwinSAFE Logic or by FSoE |
| Connection Technology | M12, L-coded/M8, screw type, 3-pin, A-coded/M8, screw type, 4-pin, A-coded |
| Ambient Temperature (Operation) | 5…40°C |
| Approvals/Markings | CE, cURus |
| Protection Rating | IP54, IP65 (shaft seal) |
| Design Form | flange-mounted according to IM B5, IM V1, IM V3 |
| Material | aluminum |
| Coating/Surface | acrylic powder-coated, dark gray, similar to RAL7016 |
| A | 40 j6 |
| B | 9 k6 |
| D | 20 mm |
| L | 63 mm |
| R | 58 mm |
| K (Without Brake) | 199 mm |
| K (With Brake) | 233.5Â mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AMI8123-abcc-wJyz” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.