Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AM8743-wHyz
The servomotor AM8743 with anodized housing is designed for applications in food, pharmaceutical and chemical industries. It is suitable for drive solutions with highest demands on dynamics and perfor…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The servomotor AM8743 with anodized housing is designed for applications in food, pharmaceutical and chemical industries. It is suitable for drive solutions with highest demands on dynamics and performance in the 100…480 V AC voltage range. The motor is
Specification
| Motor Type | permanent magnet-excited three-phase synchronous motor |
|---|---|
| Nominal Voltage | 100…480 V AC |
| Standstill Torque | 5.65Â Nm |
| Rated Torque | 4.90Â Nm |
| Peak Torque | 29.25 Nm |
| Rated Speed | 5000 min-1 |
| Rated Power | 2.57Â kW |
| Standstill Current | 5.40Â A |
| Peak Current | 31Â A |
| Torque Constant | 1.04Â Nm/A |
| Rotor Moment Of Inertia | 2.87 kgcm² |
| Motor Feedback | resolver, single-turn absolute encoder OCT, 24Â bit, SIL 2-capable, single-turn or multi-turn absolute encoder, electronic nameplate OCT, 24Â bit, SIL 2-capable, single-turn or multi-turn absolute encoder, electronic nameplate, B/SSD |
| Cooling | convection |
| Connection Technology | M23 speedtec® socket or direct connection for AX5000/AX8000 |
| Ambient Temperature (Operation) | 5…40°C |
| Approvals/Markings | CE, cURus in preparation |
| Protection Rating | IP69K not including shaft feedthrough |
| Design Form | flange-mounted according to IM B5, IM V1, IM V3 |
| Material | aluminum |
| Coating/Surface | anodized |
| A | 80 j6 |
| B | 19 k6 |
| D | 40 mm |
| L | 100 mm |
| R | 114 mm |
| K (Without Brake) | 201 mm |
| K (With Brake) | 248 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AM8743-wHyz” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.