Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AM8531-wCyz
The AM8531 high-inertia servomotor is suitable for drive solutions with increased moment of inertia to ensure synchronism and optimal ratio of load/motor inertia in the 100…480 V AC voltage range. The…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The AM8531 high-inertia servomotor is suitable for drive solutions with increased moment of inertia to ensure synchronism and optimal ratio of load/motor inertia in the 100…480 V AC voltage range. The standstill torque of the motor depends on the winding
Specification
| Motor Type | permanent magnet-excited three-phase synchronous motor |
|---|---|
| Nominal Voltage | 100…480 V AC |
| Standstill Torque | 1.37 Nm |
| Rated Torque | 1.34 Nm |
| Peak Torque | 6.1 Nm |
| Rated Speed | 3000 min-1 |
| Rated Power | 0.42 kW |
| Standstill Current | 1.00 A |
| Peak Current | 5.5 A |
| Torque Constant | 1.37 Nm/A |
| Rotor Moment Of Inertia | 1.67 kgcm² |
| Motor Feedback | resolver, single-turn absolute encoder OCT, 18 bit, single-turn or multi-turn absolute encoder, electronic nameplate OCT, 24 bit, SIL 2-capable, single-turn or multi-turn absolute encoder, electronic nameplate OCT, 24 bit, SIL 2-capable, single-turn or multi-turn absolute encoder, electronic nameplate, B/SSD OCT, EnDat® 3, 19 bit, SIL 3-capable, single-turn or multi-turn absolute encoder, electronic nameplate |
| Cooling | convection |
| Connection Technology | itec® plug |
| Ambient Temperature (Operation) | 5…40°C |
| Approvals/Markings | CE, cURus |
| Protection Rating | IP54, IP65 (shaft seal) |
| Design Form | flange-mounted according to IM B5, IM V1, IM V3 |
| Material | aluminum |
| Coating/Surface | acrylic powder-coated, dark gray, similar to RAL7016 |
| A | 60 j6 |
| B | 14 k6 |
| D | 30 mm |
| L | 75 mm |
| R | 72 mm |
| K (Without Brake) | 168 mm |
| K (With Brake) | 194 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AM8531-wCyz” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.