Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AM8363-wUyz
The AM8363 water-cooled servomotor is suitable for drive solutions with highest demands on dynamics and performance in the 100…480 V AC voltage range. The standstill torque of the motor is 60.65 Nm. T…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The AM8363 water-cooled servomotor is suitable for drive solutions with highest demands on dynamics and performance in the 100…480 V AC voltage range. The standstill torque of the motor is 60.65 Nm. The water-cooled servomotor with flange code F6
Specification
| Motor Type | permanent magnet-excited three-phase synchronous motor |
|---|---|
| Nominal Voltage | 100…480 V AC |
| Standstill Torque | 60.6 Nm |
| Rated Torque | 28.2 Nm |
| Peak Torque | 111 Nm |
| Rated Speed | 4900 min-1 |
| Rated Power | 14.5 kW |
| Standstill Current | 61.7 A |
| Peak Current | 130 A |
| Torque Constant | 0.982 Nm/A |
| Rotor Moment Of Inertia | 29.5 kgcm² |
| Motor Feedback | resolver, single-turn absolute encoder HIPERFACE®, multi-turn absolute encoder |
| Cooling | water cooling |
| Connection Technology | terminal box |
| Ambient Temperature (Operation) | 5…40°C |
| Approvals/Markings | CE, cURus in preparation |
| Protection Rating | IP54, IP65 (shaft seal) |
| Design Form | flange-mounted according to IM B5, IM V1, IM V3 |
| Material | aluminum |
| Coating/Surface | acrylic powder-coated, dark gray, similar to RAL7016 |
| K (Without Brake) | 256 mm |
| K (With Brake) | 315 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AM8363-wUyz” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.