Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AM8052-wGyz
The AM8052 standard servomotor is suitable for drive solutions with highest demands on dynamics and performance in the 100…480 V AC voltage range. The standstill torque of the motor depends on the win…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The AM8052 standard servomotor is suitable for drive solutions with highest demands on dynamics and performance in the 100…480 V AC voltage range. The standstill torque of the motor depends on the winding and is in the range of 8.20…10.7 Nm. It is
Specification
| Motor Type | permanent magnet-excited three-phase synchronous motor |
|---|---|
| Nominal Voltage | 100…480 V AC |
| Standstill Torque | 10.7 Nm |
| Rated Torque | 9.70 Nm |
| Peak Torque | 35.3 Nm |
| Rated Speed | 2000 min-1 |
| Rated Power | 2.03 kW |
| Standstill Current | 4.30 A |
| Peak Current | 39.8 A |
| Torque Constant | 2.48 Nm/A |
| Rotor Moment Of Inertia | 4.08 kgcm² |
| Motor Feedback | resolver, single-turn absolute encoder OCT, 18 bit, single-turn or multi-turn absolute encoder, electronic nameplate OCT, 24 bit, SIL 2-capable, single-turn or multi-turn absolute encoder, electronic nameplate OCT, 24 bit, SIL 2-capable, single-turn or multi-turn absolute encoder, electronic nameplate, B/SSD OCT, EnDat® 3, 19 bit, SIL 3-capable, single-turn or multi-turn absolute encoder, electronic nameplate |
| Cooling | external axial ventilation |
| Connection Technology | M23 speedtec® plug |
| Ambient Temperature (Operation) | 5…40°C |
| Approvals/Markings | CE, cURus |
| Protection Rating | selectable IP20, IP65 |
| Design Form | flange-mounted according to IM B5, IM V1, IM V3 |
| Material | aluminum |
| Coating/Surface | acrylic powder-coated, dark gray, similar to RAL7016 |
| A | 95 j6 |
| B | 24 k6 |
| D | 50 mm |
| L | 115 mm |
| R | 104 mm |
| K (Without Brake) | 238.5 mm |
| K (With Brake) | 285.5 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AM8052-wGyz” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.