Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AM1021-wDyz
The AM1021 economy servomotor is suitable for drive solutions that have very high demands in terms of dynamics and performance in the 110…480 V AC voltage range. The motor’s standstill torque is 0.64 …
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The AM1021 economy servomotor is suitable for drive solutions that have very high demands in terms of dynamics and performance in the 110…480 V AC voltage range. The motor’s standstill torque is 0.64 Nm and it can be combined with the AX1101-1xxx
Specification
| Motor Type | permanent magnet-excited three-phase synchronous motor |
|---|---|
| Standstill Torque | 0.64 Nm |
| Nominal Voltage | 110…480 V AC |
| Rated Torque | 0.64 Nm |
| Peak Torque | 2.00 Nm |
| Rated Speed | 3000 min-1 |
| Rated Power | 0.20 kW |
| Standstill Current | 1.65 A |
| Peak Current | 5.4 A |
| Torque Constant | 0.388 Nm/A |
| Motor Feedback | OCT, single-turn or multi-turn absolute encoder, electronic nameplate |
| Cooling | convection |
| Ambient Temperature (Operation) | 5…40°C |
| Approvals/Markings | CE, cURus in preparation |
| Protection Rating | IP54, IP65 (shaft seal) |
| Design Form | flange-mounted according to IM B5, IM V1, IM V3 |
| Material | aluminum |
| Coating/Surface | CDC, black, similar to RAL9005 |
| Motor Length Without Shaft (Without Brake) | 70.5 mm |
| Motor Length Without Shaft (With Brake) | 100.0 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AM1021-wDyz” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.