Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AL806B-1Lyz-0000
The AL806B linear servomotor is suitable for highly dynamic and powerful linear axes with a pole pair distance of 24 mm. The optimized product design and the modular coil concept enable maximum force…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The AL806B linear servomotor is suitable for highly dynamic and powerful linear axes with a pole pair distance of 24 mm. The optimized product design and the modular coil concept enable maximum force density in the smallest mounting space. The length of
Specification
| Motor Type | 3-phase synchronous linear servomotors |
|---|---|
| Nominal Voltage | 100…480 V AC |
| Max. Speed | 3 m/s |
| Peak Force | 4950 N |
| Continuous Force | 2200 N |
| Peak Current | 29 A |
| Continuous Current | 10.5 A |
| Force Constant | 209 N/A |
| Cooling | water cooling |
| Connection Technology | M23 speedtec® plug |
| Ambient Temperature (Operation) | 5…40°C |
| Approvals/Markings | CE, cURus |
| Protection Rating | IP64 |
| Overall Width | W6 (130 mm) |
| Material | aluminum |
| B | 130 mm |
| La | 590 mm |
| H | 47 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AL806B-1Lyz-0000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.