Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AG2800-+HDV035S-MF1-5
The AM8800 stainless steel servomotors and the AM8700 anodized servomotors are fully compatible with the high requirements in the food, beverage and pharmaceutical industries with respect to optimum c…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The AM8800 stainless steel servomotors and the AM8700 anodized servomotors are fully compatible with the high requirements in the food, beverage and pharmaceutical industries with respect to optimum cleaning, resistance to aggressive cleaning agents
Specification
| Design | straight |
|---|---|
| Variant | high-end |
| Type | hygienic design |
| Nominal Output Torque | 100 Nm |
| Max. Acceleration Torque | 200 Nm |
| Gear Stages | 1 |
| Gear Ratio | 5 |
| Max. Torsional Backlash Standard/Reduced | ≤ 10/– arcmin |
| Ambient Temperature (Operation) | -15…+40°C |
| Protection Rating | IP69K |
| Design Form | round flange-mounted |
| Coating/Surface | stainless steel 1.4404 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AG2800-+HDV035S-MF1-5” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.