Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AG2250-+PLE60-M02-12
The AG2250 planetary gears are especially matched to the rotary motor series and have been expanded by 2- or 3-stage version. For better design, planetary and angled planetary gears are available with…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The AG2250 planetary gears are especially matched to the rotary motor series and have been expanded by 2- or 3-stage version. For better design, planetary and angled planetary gears are available with different transmission ratios. The 1-stage variants
Specification
| Design | straight |
|---|---|
| Variant | economy |
| Type | economy |
| Nominal Output Torque | 44 Nm |
| Max. Acceleration Torque | 70 Nm |
| Gear Stages | 2 |
| Gear Ratio | 12 |
| Max. Torsional Backlash Standard/Reduced | ≤ 12/– arcmin |
| Ambient Temperature (Operation) | -25…+40°C |
| Protection Rating | IP54 |
| Design Form | flange-mounted according to B14 |
| Coating/Surface | post-oxidized, heat-treated steel |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AG2250-+PLE60-M02-12” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.