Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AG1000-+PM52.4
Beckhoff offers special planetary gears for Stepper Motors in order to increase the torque or to improve the inertia ratio. Stepper Motors whose flanges have dimensions of 56 mm or above can be fitted…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Beckhoff offers special planetary gears for Stepper Motors in order to increase the torque or to improve the inertia ratio. Stepper Motors whose flanges have dimensions of 56 mm or above can be fitted with low-backlash planetary gears. If the planetary
Specification
| Type | standard MF |
|---|---|
| Nominal Output Torque | 4 Nm |
| Max. Acceleration Torque | 6 Nm |
| Gear Stages | 1 |
| Gear Ratio | 3.7 or 63/17 |
| Max. Torsional Backlash Standard/Reduced | ≤ 0.7° |
| Ambient Temperature (Operation) | 0…40°C |
| Protection Rating | IP20 |
| Design Form | flange-mounted according to B14 |
| Coating/Surface | anodized aluminium, coated steel |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AG1000-+PM52.4” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.