Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AF1222-3000-0000
The AF1000 economy variable frequency drives are a cost-efficient series for basic drive tasks. The AF1222-3xxx dual-axis module is available in the higher power range with a rated output power of 2.2…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The AF1000 economy variable frequency drives are a cost-efficient series for basic drive tasks. The AF1222-3xxx dual-axis module is available in the higher power range with a rated output power of 2.2 kW with a three-phase supply of 3 x 208…480 V AC.
Specification
| Function | variable frequency drive |
|---|---|
| Channels | 2 |
| Rated Supply Voltage | 3 x 208…480 V AC |
| Dc Link Voltage | max. 848 V DC |
| Rated Output Power (Channel) | 2.2Â kW (3Â Hp) |
| Peak Outout Power (Channel) | 3.3Â kW (4.5Â Hp) |
| System Bus | EtherCAT |
| Drive Profile | CiA402 according to IEC 61800-7-201 (CoE) |
| Safety Standard | EN ISO 13849-1:2015 (Cat 4, PL e), EN 61508:2010 (SILÂ 3) and EN 62061:2005 + A1:2013/A2:2015 (SIL CL3) |
| Ambient Temperature (Operation) | 0…40°C, up to 55°C with power reduction (see documentation) |
| Approvals/Markings | CE, cULus (in preparation) |
| Protection Rating | IP20 |
| Width | 60 mm |
| Height | 204Â mm |
| Depth | 185Â mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AF1222-3000-0000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.