Fast delivery within 72 Hours
Banner Engineering XS4SO
Safety Controller Expansion Module: Solid-State Output Module
4 pairs of PNP Safety Outputs (0.5 A each)
Used with XS26-2 Safety Controllers
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Safety Controller Expansion Module: Solid-State Output Module
4 pairs of PNP Safety Outputs (0.5 A each)
Used with XS26-2 Safety Controllers
Specification
| Power | DC |
|---|---|
| Ip Rating | IP20 |
| Ether C A T | No |
| Network View And Configure | No |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Item Status | RELEASED |
| Device Type | Safety Controller |
| In Series Diagnostics | No |
| Safety Module Type | Output Module |
| Lcd Display | No |
| Expandable | Yes |
| Dimension (H X W X D In Mm) | 110 x 22.5 x 129 |
| Relative Humidity | 90% @ 50° C |
| Max Operating Temperature (C) | 55 |
| Independently Controlled Safe Outputs | 8 |
| Output Configuration | 4 OSSD Pairs |
| Non Safe Output Configuration | Up to 8 PNP |
| Non Safe Output Rating | N/A |
| Safe Output Rating | OSSD 0.50 A max. @ 24 V dc |
| Splittable Safe Output | Yes |
| Power Consumption | 4.1 A (external load maximum) |
| Response Time (Ms) | See Software Configuration Summary |
| Terminal Type | Screw |
| Removable Terminals | Yes |
| Vibration | 9-150 Hz at 1g occasional/0.5g continuous |
| Pl Rating | e |
| Safety Category Rating | 4 |
| Sil Rating | 3 |
| S I S T E M A | PFHd = 5.8 x 10-10 |
| Gate Switch (Nc/Nc) Input | No |
| Gate Switch (Nc/No) Input | No |
| Gate Switch (Ossd) Input | No |
| Light Curtains/Scanner With Edm Input | No |
| Light Curtains/Scanner Without Edm Input | No |
| Ether Net/ I P | No |
| Common Ethernet Protocol | No |
| Modbus/ T C P | No |
| P C C C | No |
| P R O F I N E T | No |
| Eplan Status | Published |
| Eplan Original Sent Date | 06/20/2022 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Banner Engineering XS4SO” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.