Fast delivery within 72 Hours
Banner Engineering XS2RO
Safety Controller Expansion Module: Dual Relay Output Module
Safety Outputs: 4 NO, 6 A; Aux Outputs: 2 NC, 2.5 A
Used with XS26-2 Safety Controllers
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Safety Controller Expansion Module: Dual Relay Output Module
Safety Outputs: 4 NO, 6 A; Aux Outputs: 2 NC, 2.5 A
Used with XS26-2 Safety Controllers
Specification
| Ip Rating | IP20 |
|---|---|
| Ether C A T | No |
| Network View And Configure | No |
| Item Status | RELEASED |
| Device Type | Safety Controller |
| In Series Diagnostics | No |
| Safety Module Type | Output Module |
| Lcd Display | No |
| Expandable | Yes |
| Dimension (H X W X D In Mm) | 110 x 22.5 x 129 |
| Relative Humidity | 90% @ 50° C |
| Max Operating Temperature (C) | 55 |
| Independently Controlled Safe Outputs | 2 |
| Output Configuration | 2 sets of 2 NO |
| Non Safe Output Configuration | 2 separate NC |
| Non Safe Output Rating | N/A |
| Safe Output Rating | Relay – 4 NO: 6A; 2 NC: 2.5A |
| Splittable Safe Output | No |
| Mechanical Life (Operations In Millions) | 40 |
| Power Consumption | 0.15 A (outputs on) |
| Response Time (Ms) | See Software Configuration Summary |
| Terminal Type | Screw |
| Removable Terminals | Yes |
| Vibration | 9-150 Hz at 1g occasional/0.5g continuous |
| Electrical Life (Cycles @ Va) | 50,000 @ full resistive load |
| Pl Rating | e |
| Safety Category Rating | 4 |
| Sil Rating | 3 |
| S I S T E M A | PFHd = 7.6 x 10-10 |
| Gate Switch (Nc/Nc) Input | No |
| Gate Switch (Nc/No) Input | No |
| Gate Switch (Ossd) Input | No |
| Light Curtains/Scanner With Edm Input | No |
| Light Curtains/Scanner Without Edm Input | No |
| Ether Net/ I P | No |
| Common Ethernet Protocol | No |
| Modbus/ T C P | No |
| P C C C | No |
| P R O F I N E T | No |
| Eplan Status | Published |
| Eplan Original Sent Date | 06/20/2022 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Banner Engineering XS2RO” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.