Fast delivery within 72 Hours
Banner Engineering WLS28-2CWW285DSQ
WLS28-2 Work Light Strip; Length: 285 mm
Voltage: 12-30 V dc; Environmental Rating: IP67/IP69K
Color: Warm White; Cascadable
4-pin M12 Integral QD; Diffuse Wind…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
WLS28-2 Work Light Strip; Length: 285 mm
Voltage: 12-30 V dc; Environmental Rating: IP67/IP69K
Color: Warm White; Cascadable
4-pin M12 Integral QD; Diffuse Window
Specification
| Power | DC |
|---|---|
| Pfm Input | No |
| Non Illuminated | No |
| Ip Rating | IP65, IP67, IP69K |
| Display | No |
| Supply Voltage | 12-30 V dc |
| Item Status | RELEASED |
| Housing Style | Linear Strip |
| Primary Housing Material | Aluminum |
| Indication | No |
| Illumination | Yes |
| Mounting Thread | No Thread |
| Color Input Control | Individual (One wire/color, same number of colors as input wires) |
| Number Of Colors | 1 |
| Product Size (Mm) | 28 |
| Color Technology | Standard LED |
| Color Option 1 | Warm White |
| Animation Option 1 | Solid On |
| Connection | Integral QD |
| Lumens Color 1 | 600 |
| Quick Disconnect Type | M12 |
| Color 1 Wavelength/Color Temp/Coordinates | 3000K (Warm) |
| Dimming Option | High-Low-Off |
| Number Of Input Pins/Conductors | 4 |
| I/O Block Compatible | No |
| Illuminated Length (Lxwxh Mm) | 285.0 |
| Physical Dimensions (Lxwxh Or Dxh Mm) | 334.0 x 28.0 x 20.9 |
| Environmental Rating | IP65; IP67; IP69K |
| Eye Shield | No |
| High Temperature (Up To 100 C) | 70 |
| Min Op. Temperature (C) | -40 |
| Storage Temp (C) | -40 to 70 |
| Primary Window Material | Polycarbonate Diffused |
| Feature: Washdown Rated | Yes |
| Feature: Audible | No |
| Feature: Cascade | Yes |
| Feature: Chemical Resistant | No |
| Feature: Illuminated | No |
| Application: Traffic Light | No |
| Feature: Quick Disconnect | Yes |
| Io Link | No |
| Wireless | No |
| U S B | No |
| Pro Editor Compatible (Discrete) | No |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Banner Engineering WLS28-2CWW285DSQ” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.