Banner Engineering VS1AN5CV10Q
VS1 Series: Convergent
Focal Point: 10 mm; Input: 10-30 V dc
Output: Light Operate – NPN
150 mm (6 in) M8 Pigtail QD
Description
VS1 Series: Convergent
Output: Light Operate – NPN
150 mm (6 in) M8 Pigtail QD
Specification
PowerDC
Sensing BeamVisible Red LED
Ip RatingIP54
Nema / Ul Type RatingNEMA 4X
Supply Voltage10-30 V dc
Item StatusRELEASED
Sensing Mode (General)Proximity
Sensing Mode (Detailed)Convergent
Housing StyleRectangular
Primary Housing MaterialThermoplastic
Input/ OutputDiscrete
Max Sensing Distance (Mm)10
OutputsNPN
ConnectionPigtail QD
Quick Disconnect TypeM8
OperationLight Operate
Min Op. Temperature (C)-20
Max Op. Temp. (C)55
Output Response Time (Ms)1
Special Feature: Intrinsically SafeNo
Special Feature: Remote TeachNo
Special Feature: Water DetectionNo
Sensing Beam Wavelength630
Delay At Power Up (Ms)N/A
Repeatability (µS)250
Number Of Pins3
Max Op. Relative Humidity [%]80% @ 50°C