Banner Engineering TTR700RPSC6T-2.0Q5-108
TTR Series 6 Beam Sensor Array 27.6 inch Between Frame
Beam Spacing: 108 mm; Standard Gain Range: 120 mm
Output: DO PNP; Input: 18-30 V dc
2.0 m (6.5 ft) M12 Ma…
Description
2.0 m (6.5 ft) M12 Male Connector Endcaps T: T-Slot Mounting
Specification
Last Beam Distance (To End Of Housing)(Mm)45.95
Cable Length (M)2
Ip RatingIP50
Nema / Ul Type RatingNEMA 4X
Item StatusRELEASED
Sensing Mode (Detailed)Diffuse
Housing StyleRoller Conveyor
End Cap TypeT: T-Slot Mounting
Primary Housing MaterialBlack Anodized Aluminum
Max Sensing Range (Mm)120
Slot Depth/Array Length (Mm)694
ConnectionPigtail QD
Quick Disconnect TypeM12
OutputsPNP
Slot Overall Depth (Mm)19
Number Of Pins4
Power Supply/Supply Voltage18-30 V dc
Output Response Time (Ms)1
AdjustmentsN/A
Lens MaterialPolycarbonate
Special Feature: Remote TeachNo
Delay At Power Up (Ms)1500
OperationDark Operate
IndicatorIndicator LEDs
Max Op. Temperature (C)55
Min Op. Temperature (C)-10
Max Op. Relative Humidity (%)95% @ 55°C