Fast delivery within 72 Hours
Banner Engineering TTR457RPSA6C-2.0FL-CTR
TTR Series 6 Beam Sensor Array Diffuse
Resolution: 54 mm; Range: 120 mm
Input: 18-30 V dc Output: DO PNP
2 m (6.5 ft) Cable Flying Leads
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
TTR Series 6 Beam Sensor Array Diffuse
Resolution: 54 mm; Range: 120 mm
Input: 18-30 V dc Output: DO PNP
2 m (6.5 ft) Cable Flying Leads
Specification
| Last Beam Distance (To End Of Housing)(Mm) | 93.50 |
|---|---|
| Cable Length (M) | 2 |
| Ip Rating | IP50 |
| Nema / Ul Type Rating | NEMA 4X |
| Item Status | RELEASED |
| Sensing Mode (Detailed) | Diffuse |
| Housing Style | Roller Conveyor |
| End Cap Type | C: Adj Hex / Spring 11 mm Hex – 8 mm Round |
| Primary Housing Material | Black Anodized Aluminum |
| Max Sensing Range (Mm) | 120 |
| Slot Depth/Array Length (Mm) | 457 |
| Connection | Cable |
| Outputs | PNP |
| Slot Overall Depth (Mm) | 19 |
| Number Of Pins | 4 |
| Power Supply/Supply Voltage | 18-30 V dc |
| Output Response Time (Ms) | 1 |
| Adjustments | N/A |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Special Feature: Remote Teach | No |
| Delay At Power Up (Ms) | 1500 |
| Operation | Dark Operate |
| Indicator | Indicator LEDs |
| Max Op. Temperature (C) | 55 |
| Min Op. Temperature (C) | -10 |
| Max Op. Relative Humidity (%) | 95% @ 55°C |
| Feature: Quick Disconnect | No |
| Number Of Beams | 6 |
| Beam To Beam Spacing [Mm] | 54 |
| Distance To First Beam [Mm] | 93.5 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Banner Engineering TTR457RPSA6C-2.0FL-CTR” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.