Banner Engineering TM18AP6FF100Q5
EZ BEAM TM18: Fixed Field Background Suppression
Range: 100 mm; Input: 10-30 V dc
Outputs: PNP Light Operate
150 mm (6 in) M12 Pigtail QD
Description
Outputs: PNP Light Operate
150 mm (6 in) M12 Pigtail QD
Specification
PowerDC
Sensing BeamVisible Red LED
Ip RatingIP67, IP69K
Nema / Ul Type RatingNEMA 4X
Supply Voltage10-30 V dc
Item StatusRELEASED
Sensing Mode (General)Proximity
Sensing Mode (Detailed)Background Suppression (Fixed)
Housing StyleBarrel
Primary Housing MaterialZinc Die-Cast with Nickel-Plating
Input/ OutputDiscrete
Max Sensing Distance (Mm)100
OutputsPNP
ConnectionPigtail QD
Quick Disconnect TypeM12
OperationLight Operate
Min Op. Temperature (C)-40
Max Op. Temp. (C)70
Output Response Time (Ms)3 ON/1.5 OFF
Special Feature: Intrinsically SafeNo
Special Feature: Remote TeachNo
Special Feature: Water DetectionNo
Delay At Power Up (Ms)100
Repeatability (µS)185
Number Of Pins4
Max Op. Relative Humidity [%]90% @ 50°C